Byť ľudský alebo prirodzený? To je otázka.

Autor: Juraj Berdis | 15.3.2014 o 1:03 | (upravené 15.3.2014 o 1:09) Karma článku: 6,52 | Prečítané:  484x

V poslednej dobe sa veľa ľudí vyjadruje, k rôznym veciam okolo nás a používajú pri tom slová ako prirodzené a morálne. Tamto je morálne a hento je prirodzené. Niekde som dokonca čítal výrok: „Čo je prirodzené, to je aj morálne“. Hmm, naozaj? Nezamyslíme sa nad tým trošku?

Ak je niečo prirodzené, tak je to dané prírodou a vyplýva z prírodných zákonitostí. Nie je to vytvorené ľudskou činnosťou. Synonymom prirodzeného je v podstate slovo prírodné. Na druhej strane slovo morálne by sme mohli zameniť alebo spojiť so slovami ako: kultúrne, civilizované, humánne alebo rovno ľudské. Prirodzené a morálne sú teda slová opačného významu.

Dovoľte, aby som vysvetlil na príklade.

Keď pozeráme prírodopisný film a vidíme ako hyena práve dobehla a zabila práve narodené mláďa pakoňa, a to aj napriek tomu, že je vedľa ešte celé stádo veľkých dospelých jedincov, nezdá sa nám to ľudské a morálne, ale je to pritom efektívne a veľmi prirodzené. Pri ďalšom sledovaní prírody zistíte, že prirodzené je zbavovať sa slabých, starých, chorých a chromých, klamať a predstierať, okrádať mŕtvych, ale aj živých, podmaňovať, brániť sa voči hrozbe, zabíjať. Rozmýšľam, či sem pridať aj chodenie nahý na verejnosti a súložiť mimo manželského zväzku, ale nechcem to veľmi zľahčovať, lebo zvieratá nevedia, že sú nahé a ani manželstvá nie sú „prirodzené“. V každom prípade, nič z toho sa nedá označiť ako morálne a ľudské. Ale naopak za ľudské považujeme milovať, veriť, spoliehať sa, plánovať, dôverovať, oslobodzovať, odpúšťať, ctiť predkov, uskromniť sa, obetovať sa pre druhých, starať sa o slabších , uzdravovať chorých a nadchnúť sa pre umenie a podobne.

Ja nechcem moralizovať a nemám právo odsudzovať. Aj ja z času načas čas podľahnem prirodzenému pudu. Nič vážne, nejaké to prejedanie (ale od zajtra diéta) alebo občas malé klamstvo (viď predchádzajúce zátvorky), a tak... Všetko v záujme sebazáchovy prirodzene.

Človek by sa ale mal z celej sily snažiť nebyť ako zviera a vybrať si tú morálnu ľudskú cestu.

Pokiaľ si to ešte môžeme sami vybrať, sme skutočne slobodní. Hrôza bude, keď za nás bude rozhodovať niekto iný, alebo skôr niečo iné – systém. Strach bude, keď zákony začnú nahrádzať morálku.

Alebo? Počkať!

Sme slobodní?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?